A SZÉKESFEHÉRVÁRI HETEDHÉT JÁTÉKMÚZEUM

(MOSKOVSZKY GYŰJTEMÉNY)

ZENÉLŐ JÁTÉKAI

 

 

Az egykori Hiemer-házban (Székesfehérvár, Oskola utca 2-4.) található játék- és babakiállítás Magyarország nemzetközileg is elismert, egyedülálló gyűjteménye.  

 

A több ezer darabból álló gyűjtemény Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet szorgos munkájának köszönhető. A XVIII-XIX. századi és a XX. század első feléből származó játékok, bababútorok, babaházak nem csak egyszerű, időrendben vagy témák szerinti kiállítást alkotnak, hanem egytől-egyig megrendezett kis életképek, a valós világot a gyermekek szemével láttató tükröt tart a látogató elé.  

Ahogyan az alapítók is kigondolták, az egyes, korhű tárgyakkal, alakokkal berendezett szobácskák a korabeli élet pontos másolatai.  

A gyűjtemény darabjai közé több érdekes zenélő szerkezet is tartozik, ezek közül mutatok itt be néhányat.  

Körhinta

Kézi hajtású, tűhengeres vezérlésű szerkezet zengőfésűvel. Magassága kb. 20 cm.  

A körhinta mint motívum gyakran megjelenik a zenélő, muzsikáló szerkezetek között. Kerek formája miatt különösen alkalmas automatikus mozgás megjelenítésére, és az ilyen muzsikáló szerkezetek által megszólaltatott zenék is igen alkalmasak a vásári, vidámparki hangulat felidézésére. Bonyolultabb kivitelben a körhintán található kis alakok (lovak, táncosok) még külön is mozognak.  

Az itt bemutatott szerkezet kialakítása, az alakok formázása, festése teljes egészében egyedi - kézi - munka. A kis szereplők kézzel faragottak, arcuk, testük kidolgozottsága csehországi vagy dél-német (esetleg fekete-erdei) származásra utal. A darabon látható helyen olyan jelzést nem találtam, melyből a gyártás helye, időpontja megállapítható lenne. Az alkalmazott díszítőanyagok (szitanyomatos papírmasé, a szegők anyaga, a körhinta oszlopán található mesterséges "igazgyöngyök") alapján keletkezését a XX. sz. első évtizedére teszem.  

A kis körhinta az oldalán található porcelánfejű hajtókarral forgatható meg. A zene hangja gyenge, kissé már hamis. A forgatás akadozik, feltételezem, hogy nem a drágább berendezéseken használatos réz, vagy bronz fogaskerék, hanem valami olcsóbb anyagból, bádogból készült áttétel (esetleg zsinóros áttétel) forgatja a szerkezetet.  

Működés közben 

Színház verklissel

Kézi hajtású, tűhengeres vezérlésű szerkezet zengőfésűvel. Magassága kb. 27 cm.  

Kialakítása, a felhasznált anyagok azonossága alapján egyértelmű, hogy a darab a fenti körhintával azonos műhelyben és korban készült.  

A kis darabon látható, tükör előtt táncoló alak illetve alakok a zenedobozok kedvelt motívuma. Dobozokban, ékszertartókban, de még ébresztő szerkezetekben is gyakran találkozunk ilyennel.  

E darabnak a különlegességét az adja, hogy a színpad előtt egy verklis alakja látható. A zenedobozok történetében a verklis gyakran megjelenik, ám ilyen kombinációval (színpad előtte zenélő verklissel) ritkán találkozni. Pedig XIX. században, a XX. század valóban gyakran előfordult, hogy a vurstlikban, vándorszínházakban kintorna, verkli szolgáltatta a zenét - tehát a kis muzsikáló szerkezet a valós élet másolatának nevezhető.  

A szerkezet sajnos felújításra szorul. Zenélő része már csak néha-néha szólal meg, a táncosok akadozva mozognak. Szétszedésére nem volt mód, de a verkli tetejének felemelése után érdekes megoldásra bukkanhatunk: a verklis mozgatására szolgáló meghajtás egyszerű zsinórral került kialakításra. Feltételezem, hogy a színpadon táncoló alakok is egyszerű madzagos, zsinóros áttétellel működnek.  

Működés közben 


Ha valami részletesebben érdekli Önt, esetleg segítségre van szüksége: